Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Art Glass / Bowl 9255083



*

nr 925 5083


Kaj Franck

(1911-1989), Finland


Kaj Franck (1911-1989), Nuttajärvi, 1961, height: 16, diameter: 17,


BOWL, Kaj Franck (1911-1989), Nuutajärvi, 1961, höjd: 16, diameter: 17


Kaj Franck, Swedish painter, glass designer, ceramist and textile designer, born 1911, dead 1989.

Estimate:

1000

Sold:

SEK 700

Auction date:

Monday November 17 2014
at 20:50:38


  • Bid history
Time Bidder Bid
17/11 12:46:12 1      600 kr
17/11 20:43:11 2      Vinnande bud



  • Thema-auction
  • Nov 17

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Read more about 50/60-tal

  • Artist/Designer

Kaj Franck

Kaj Franck, Swedish painter, glass designer, ceramist and textile designer, born 1911, dead 1989.

Read more about Kaj Franck
  • Läs mer...
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: glaskonst kaj franck konstglas nuttajärvi skål svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6356 DISH
    Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sweden. Kosta B..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    in 9 days
    12 jan at 18:30
  • 3054 SCULPTURE
    Monica Backström (1939-2020), Sweden. Kosta Boda, ..//
     

    Auction ends
    in 9 days
    12 jan at 19:23
  • 1019 VASE
    Orrefors expo. Signerad NU 50-54. Height: 23 cm,
     

    Auction ends
    in 9 days
    12 jan at 18:04
  • 6091 VASES
    2 pcs, Bertil Vallien (b. 1938), Sweden. Kosta Bod..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in 9 days
    12 jan at 19:39
  • 6414 VASES
    2 pcs, Bertil Vallien (b. 1938), Sweden. Kosta Bod..//
    Present: SEK 700

    Auction ends
    in 9 days
    12 jan at 19:13




Ladda ner broschyr